Meal prep znamená vopred, na pár dní pripravené zdravé jedlá v krabičkách pre ľudí aj s minimálnymi kuchynskými vedomosťami, ktoré sa dajú pripraviť aj s deťmi.

Výhody

 1. Presne vieme, čo budeme jesť vzhľadom  na obsah a kvalitu jedla.
 2. Pripravíme si iba takú porciu, ktorú potrebujeme.
 3. Takéto jedlo nám pomáha v tom, aby sme vydržali pri svojich rozhodnutiach súvisiacich so zmenou životného štýlu, diétou.
 4. Priebežne zabezpečí zdravé jedlá.
 5. Počas týždňa sa dlhšie zdržíte v kuchyni iba raz alebo dvakrát.
 6. Premyslene vyberáme prísady, použijeme všetky zvyšky, nakupujeme vo veľkom, čím vo väčšej miere môžeme využiť množstevné zľavy a za jedlo utrácame podstatne menej.
 7. Pracujeme s jednoduchými a rýchlymi postupmi varenia, pečenia.
 8. Naše krabičkové menu si môžete kdekoľvek zobrať so sebou a skonzumovať na pracovisku, v kancelárii, v škole, na výlete…

Nevýhody

 1. Nevieme vopred, či budeme mať chuť na dané jedlo, ktoré sme si naplánovali. Dobrou správou je, že sa môže skonzumovať aj neskôr, zmraziť alebo darovať niekomu inému.
 2. Jedlá treba vopred pripraviť. Venovať tomu týždenne 3 – 4 hodiny sa naozaj oplatí.
 3. Plánovanie a nakupovanie zaberá veľa času. V priemere je to menej, ako bolo.
 4. Krabičky musíme brať so sebou a treba ich umyť.

Čo budeme potrebovať?

Krabice

Zvoľte si krabice dobrej kvality, ktoré sa dajú dobre zatvoriť a môžu sa dať do mikrovlnky. K studeným a čerstvým jedlám sa odporúča variant s viacerými priečinkami, kým k šalátom väčšia krabička. Pre jedlá pripravené na pečenie sa odporúča fóliová krabička alebo nádoba, na polievky stačí aj zaváraninový pohár alebo fľaša s uzatvoriteľným viečkom. Ak sme si tieto predmety zaobstarali, stačí ich len naplniť.

emsa Dózy na potraviny »CLIP & CLOSE«, červená 34,99 EUR | emsa Dózy na potraviny »CLIP & CLOSE«, svetlomodrá 17,99 EUR

Kalkulácia

Netreba myslieť na komplikované výpočty, stačí  sa iba rozhodnúť koľkokrát za deň chcete konzumovať takéto jedlo a koľkí v rodine sa k vám chcú pripojiť. Na základe tohto sa dá  ľahko určiť, koľko prísad potrebujete. V kuchyni nepotrebujete žiadnu extra výbavu.

Meal prep nápady

New Africa | adobe stock

Základom meal prep nápadov je jednoduchosť a niekoľko prísad. Do menu plánujeme vždy bielkoviny, zeleninu alebo ovocie a prílohu s väčším obsahom sacharidov. Ak držíte akúkoľvek diétu, je podľa nej potrebné znížiť alebo zvýšiť množstvo živín. Aj menej obľúbené prísady sa rýchlejšie spotrebujú v krabičkách, s menšími kúskami sa ľahšie popasujete. Jedno vajce uvarené na tvrdo sa rozdelí na štyri kusy a môžete ho tak pridať do 4 rôznych menu. To isté môžete spraviť aj s brokolicou.

Farebné a atraktívne meal preap sú obľúbené aj vtedy, keď sú iba uložené v chladničke. Zvyšky môžeme oživiť šalátom, ovocím alebo semienkami. Pre deti sa odporúča pripraviť takéto zdravé snacky. Keď dostanú na niečo chuť budete mať vždy niečo poruke.

Nákup

Zvoľte si sezónne a miestne prísady, prípadne zmrazenú zeleninu za priaznivú cenu. Z mäsa a rýb využite množstevné akcie, aj tak si ich pripravíte naraz. Fazuľu, ryžu, cestoviny, zrná, konzervy a omáčky nakupujte tiež vo veľkom. Jednorazový nákup šetrí nielen peniaze, ale aj váš čas.

fahrwasser | adobe stock

Čas na prípravu

Čas na prípravu meal prep musíte stanoviť podľa vlastného životného štýlu a rytmu a je úplne jedno, či to bude večer alebo skoro ráno, každý deň alebo 2 – 3 krát, bude to zábavná činnosť. Nalaďte sa, predstavte si, aký budete mať dobrý pocit, keď si v práci vyberiete krabičku a nahradíte tak nudnú jedálenskú stravu zdravým jedlom bohatým na živiny.

Zbieranie skúseností

Ak chcete, obsah a dátum výroby a spotreby uveďte na krabičkách. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že  v chladničke uzavreté jedlo vydrží 3 – 4 dni. Zo začiatku si napíšte, ktoré boli najlepšie možnosti, čo fungovalo a čo nie. Po niekoľkých týždňoch sa menšie problémy môžu nahradiť drobnými zmenami. Možno stačí zeleninu nakrájať na väčšie kusy, aby nepustila veľa šťavy alebo sa nevysušila. Niekedy je šťastnejšie niečo dosypať do rohu krabice alebo samostatne zabaliť, než vopred zmiešať.

+1 TIP: Na každej sociálnej sieti sú obľúbené  #mealprep #mealpreps #mealpreparation #mealpreprecipes #mealpreplife hashtagy, čím získate milióny nápadov, čo si pripraviť nabudúce.

Autor

Redakčná rada OTTO Blogu

Redakčná rada OTTO Blogu

Na OTTO Blogu každý deň nájdete inšpirácie o móde, domácnosti a životospráve. Vyhľadáme pre vás tie najnovšie trendy z oblasti módy alebo bytového dizajnu. Ponúkneme vám správy a novinky, užitočné tipy a rady ohľadom životosprávy, a zároveň predstavíme aj must -have kúsky danej sezóny.